whisky

Whisky vagy whiskey kínálatunkban a világ legjobb whiskyjeiből válogathat, legyen az skót, ír, amerikai, kanadai vagy japán fajta. A whisky egy kultikus szeszes ital, amely világszerte óriási népszerűségnek örvend, nem véletlenül terjedt el olyan sokféle whisky fajta és ezek a származási helyüktől függően, a whisky alapanyagától és a lepárlás, az érlelés módszerétől és idejétől függően más-más whiskey ízjegyeket hordoznak. A whisky ivás nemcsak ünneplésnél, összejöveteleknél, baráti beszélgetéseknél, de egy fárasztó nap után fogyasztva is felemelő és stílusos, persze fontos, hogy az ízlésünkhöz legközelebb álló, számunkra legjobb whiskeyt válasszuk!

Mi az a whisky?

Ha érthetően és röviden szeretnénk megválaszolni mi az a whiskey, azt mondhatjuk, hogy egy olyan égetett szesz, ami gabona erjesztéssel és lepárással ezt követően pedig fahordós érleléssel készül. A whisky fajták az alábbi szempontok szerint különböztethetők meg:

  • cefre összetétele – a whiskey alapanyaga lényegében (a felhasznált gabona fajtái, ami általában kukorica, búza, rozs, árpa, árpamaláta esetleg rozsmaláta)
  • a lepárlás módja
  • az érleléshez használt hordó típusa, annak égetése (sőt, az esetleges előző életútja – pl. a sherry whisky esetében a hordókban évekig sherryt tároltak, speciális whisky ízjegyekkel képes a hordó gazdagítani a whiskyt)
  • a földrajzi eredet

A legnagyobb whisky gyártó országok: Skócia, Írország, USA, Kanada, Japán. Bármelyik ország whiskyjét kóstoljuk is, eltérő illat- és ízvilágot tapasztalunk, hiszen a whiskey alapanyag, a whiskey készítés módja, az érleléshez használt hordó vagy a whiskyhez adott forrásvíz összetétele mind befolyásolják, milyen whisky lesz a végeredmény.

Hogyan készül a whisky?

1/ A whisky alapanyag – a whiskey fajtája, régiója szerint eltérően kerül meghatározásra. Valamilyen gabona, de fontos kitétel, hogy kiváló minőségű legyen, ugyanis ez már sokat ad a whisky zamatának a későbbiekben.

2/ Az erjesztés: a whisky alapanyagát szolgáltató gabonát erjesztik. Maláta esetén például forró vízbe teszik, hogy a gabona cukrai kioldódjanak. Ezután megőrlik a gabonaszemeket, majd jön az erjesztés, ahol a cukros oldat az erjesztő kádakban erjesztődik élesztő hozzáadásával. Nagyjából 3 nap múlva ez már egy 8%-os alkoholtartalmú cefrét jelent, ami innen a lepárlóba kerül.

3/ A lepárlás: a lepárlóban történik. Ebben többféle módszer is létezik, de a lepárló üstök, a lepárlás többszöri ismétlése, a lepárlás technológiája mind hatással lesznek a whisky ízére. A lepárlóüstök eltérő formájúak lehetnek, eltérő fűtési megoldásokkal. A lepárlás folyamatában a cefre a melegnek köszönhetően párologni kezd, majd a keletkező párlatot több részre osztják. Ezekből végzik el a többszöri lepárlást, van olyan whisky, aminél kétszer, vagy háromszor, négyszer történik meg a lepárlás. Például a híres Bourbon whiskeyk többsége kétszeres lepárláson esik át. A lepárlás során először egy gyengébb párlat keletkezik, majd, ha újra végzik a folyamatot, akár 80%-os szesz is keletkezhet.

4/ Hordók megtöltése: a lepárlóból kikerült alkohol megy a hordókba, ahol megindul az érlelés folyamata. A hordó típusa nagymértékben befolyásolja a whiskey ízét, de az is, hogy új vagy használt hordó -e? A hordó alapanyagául szolgáló fa (sokszor tölgy), a hordó égetése, az, hogy előtte milyen alkoholt tároltak benne mind befolyásolja az érlelődő whisky zamatát, sajátos ízjegyeit. A hordókat általában Rack House-okban helyezik el, ahol a legmagasabb hordókból kerülnek majd ki a legjobb whiskyk, a legzamatosabb, legfinomabb italok!

Whisky ízjegyei

A whisky ízjegyeit sok tényező befolyásolja, de alapvetően azt lehet mondani, hogy a skót whisky, rozs whisky és a Bourbon whisky ízjegyei, amiből érdemes kiindulni, ezek adják a 3 fő irányvonalat whiskey ízjegyek terén.

A skót whisky, vagyis a Scotch whisky mindig füstösebb, keményebb ízvilágú, érződik még benne a tőzeg, fa, gyümölcsös ízvilág, a méz, karamell. A rozs whiskyk íze mindig fűszeresebb, a Bourbon pedig édeskés, vaníliás, diós, enyhén fűszeres, karamelles.

Whisky vagy whiskey: Whisky fajták ország szerint

A whiskyk elnevezésben nem mindegy, hogy whisky vagy whiskey van írva! A whisky eredetileg whisky volt, de a századfordulón az amerikai termelők szerették volna megkülönböztetni saját, minőségi whiskyjeiket a piacot elárasztó, akkoriban gyengébb skót whiskyktől.

Ezért betettek az elnevezésbe egy „e” betűt pluszban. Ma már azt mondhatjuk, a whiskey vagy whisky írásmódja utal arra, hogy a világ melyik részéről származik az égetett szesz.

A whisky skót, kanadai, japán, a whiskey pedig amerikai vagy ír.

Persze kivételek mindig akadnak, érdemes pontosan megnézni a gyártás helyét az üvegen!

Skót whisky – Scotch whisky

A híres skót whiskyt (Scotch) az Egyesült Királyság Parlementje által hozott 2009-es törvény szabályozza és definiálja.  Ennek értelmében a skót whisky:

  1. skóciai lepárlóban készül vízből, malátázott árpából és más fajtájú kizárólag egész gabonaszemekből
    1. amit ebben a lepárlóban dolgoztak fel péppé
    2. erjeszthetővé kizárólag endogén enzimrendszereksegítségével (tehát hozzáadott enzimek nélkül) tették
    3. kizárólag élesztőhozzáadásával erjesztették
  2. kevesebb, mint 94,8 térfogat %-osra desztillálták, hogy aromákat nyerhessen a felhasznált nyersanyagokból és módszerekből
  3. skóciai raktárban érlelték legalább 3 évig nem nagyobb, mint 700 literes tölgyfahordóban
  4. amelyik őrzi a nyersanyagokból és készítési eljárásból nyert színét, aromáját és ízét
  5. amihez vízen és szeszkaramellen kívül más alkotórészt nem adtak
  6. legalább 40%-os alkoholtartalommal kerül palackba (forrás: Skót whisky – Wikipédia )

A skót füstös whisky ízjegyeire jellemző a füstösség. Ezért a tőzegelés folyamata is felelős. Itt lényegében a gabona tőzegfüstben szárad. A füstösség másik befolyásolója, hogy a tőzeg honnan származik, milyen mélységből nyerték ki.

A fenolok a tőzeg égetése során, a szárítás idején alakulnak ki, erősségük függ az égési hőmérséklettől is.

A skót whisky lehet skót malátawhisky vagyis malt whisky, amikor is csak malátázott árpából készül hagyományos módon, kisüsti lepárlással.

A skót whisky lehet grain whisky vagyon skót gabonawhisky, itt malátázott árpa és egyéb nem malátázott gabonaszemek adják az alapot, folyamatos lepárlással és lepárlóoszlopos lepárlással.

Híres skót whisky régiók:

  • Highland
  • Speyside
  • Islands
  • Lowland
  • Islay
  • Campbeltown

A Chivas Regal az egyik legismertebb és legkiválóbb skót whisky, a Piaolcsón kínálatában is megtalálhatóak a vásárlók kedvencei.

Ír whiskey

Az ír whiskey írásos emlékei már a 16.századból megvannak, történelmileg és kulturálisan is kapcsolódnak a skótokhoz, a skót whiskyhez.

Az ír whiskeyk típusai:

  • Single pot still (malátázott és malátázatlan árpa réz üstben való lepárlásával)
  • Single malt és blended, ami Irish whiskey néven kerül üvegekbe

Az ír whiskey gyártása során a malátát nem tőzeggel füstölik, hanem zárt kemencében szárítanak.

Általában 3-4-szeres kisüsti lepárlást alkalmaznak, a lágyabb ízekért. Az egyik leghíresebb ír whiskey a Jameson, de a Connemara vagy a Bushmills is az élvonalban vannak.

Amerikai whiskey

Amerikai whiskey a Bourbon és a Tennessee whiskey, de egyes lepárlók rozs whiskeyt is készítenek. A Bourbon whiskey és a Tennessee whiskey alapanyaga a kukorica, de a készítés helye és pontos módja különbséget tesz a két whiskey fajta között.

Az USA területén elterjedt whiskey fajták a Bourbon (51% kukorica, alkoholtartalma min. 40%), Corn Whiskey (80% kukorica, alkoholtartalma min. 62,5%), Malt whisky (51% malátás árpa, végtermék kevesebb, mint 62,5% alkoholtartalom), Rye és wheat whisky (maláta whiskyvel azonos gyártási folyamat, de vagy 51% rozsból, vagy 51% búzából készül), Tennessee whisky – jogilag nem egy külön kategória, mondhatni, straight Bourbon whisky, legalább 2 évig érlelt Bourbon típusú whisky.

Bourbon whiskey

A sokak által ismert és kedvelt, édeskés ízvilágú Bourbon whiskey sztori még az 1700-as évek Amerikájában kezdődött, amikor skót, ír és német telepesek elkezdtek whiskyt főzni új hazájukban.

A kormány intézkedései ugyanakkor arra ösztönözték őket, hogy Kentuckyba költözzenek, kukoricát termesszenek. Ez adta az alapját a kukorica whiskynek, ami hamar népszerűvé is vált. A Bourbon whiskeyt csak az USA-ban lehet gyártani, legalább 51%-ban kukorica kell adja az alapját, és az érlelést csak új, kiégetett tölgyfahordóban lehet elvégezni.

Híres Bourbonok: Jim Beam, Buffallo Trace

A Bourbon whisky ízjegyei jellemzően a vanília, a karamell, pirított tölgy, édes, fűszeres és enyhén füstös.

Tennessee whiskey

Az amerikai whiskeyk között az egyik legismertebb a Tennesse whiskey, egyik leghíresebb gyártója a Jack Daniel’s.

Tennesse whiskey fajta tehát amerikai whiskey, ami kizárólag Tennessee államban készül, nagyrészt kukorica alapú gabonacefréből tölgyfahordóban érlelve.

A Tennessee whisky alapvetően a Bourbon whiskey szabályozást betartva készül, „straight Bourbon whisky” -nek nevezik. A whisky hívők önálló whisky fajtaként tekint rá, melynek specialitása, hogy érlelés előtt juharfa szénen szűrik át, ami nem minden Tennessee whiskey esetén előírás, de a Bourbon gyártás sem tiltja az eljárást.

Ki kell emelni, hogy minden Bourbon whisky amerikai whiskey, de nem minden amerikai whiskey Bourbon whiskey!

Az USA területén elterjedt whiskey fajták a Bourbon (51% kukorica, alkoholtartalma min. 40%), Corn Whiskey (80% kukorica, alkoholtartalma min. 62,5%), Malt whisky (51% malátás árpa, végtermék kevesebb, mint 62,5% alkoholtartalom), Rye és wheat whisky (maláta whiskyvel azonos gyártási folyamat, de vagy 51% rozsból, vagy 51% búzából készül), Tennesse whisky – jogilag nem egy külön kategória, mondhatni, straight Bourbon whisky, legalább 2 évig érlelt Bourbon típusú whisky.

Rye whisky

A rye whisky lényegében rozs whisky. A rozsalapú párlatokat az USA-ból eredeztetik. Legalább 51% rozs van a gabonacefrében, és max. 80 % az alkoholtartalma.

Új, kiégetett tölgyfahordókban érlelik, maximum 62,5 %-os alkoholtartalommal. A rozs whiskeykre jellemző a fűszeresség.

Egyik híres rozs whiskey a Jim Beam Rye whiskey , melyben az enyhe vaníliás jegyek után fűszeres zamatok dominálnak, meggy és bors. Illatában a karamell, szegfűszeg, szerecsendió erőteljesen magukkal rántanak.

Kanadai whisky

Kanada whisky gyártása szintén az USA-hoz hasonlóan az ír és skót telepesek megérkezésével indult.

A kanadai whiskyhez 85%-ban kukoricát használnak alapanyagként, mellette még a rozs viszi a prímet. Csak Kanadából származó alapanyagot használhatnak a törvény szerint a kanadai whiskyhez, legalább 3 évig kell érlelni. A Canadian Club vagy a Crown Royale igen népszerű kanadai whiskyk. A kanadai köznyelvben whiskyjüket egyszerűen RYE-nak nevezik.

Japán whisky

Nagyjából 100 éve egy amerikai kereskedő szerettette meg a japánokkal a whiskyt. Próbálták ugyan leutánozni, de mivel nem sikerült, így egy japán üzletember ment el Skóciába, hogy kitanulja a whisky készítést.

1923-ban alapították meg Japánban az első lepárlót, ma már 3 lepárlóban eltérő whiskyket gyártanak. A japán whisky könnyedebb, gyümölcsös és aromás, leghíresebb márkák a Hibiki, Toki, Nikka, Fuyu, Kamiki többek között.

Magyar whisky

A magyar whisky története a 2000-es évek után kezdődött az első lepárlóval. Ma már a magyar whiskyk között is több régió itala ékeskedik, például az agárdi whisky, Békési Single Malt. Ez utóbbi például árpamalátából készül, tölgyfahordós érleléssel.

Az agárdi whisky szilvás, karamellás, édeskés, elegáns fás. A magyar whiskynek nincs még több évszázados múltja ugyan, de elég jó whiskyket kóstolhatunk a hazai lepárlóknak köszönhetően is!

Whisky típusai

Single Malt whisky

A Single Malt whisky magyarul maláta whisky, azaz 100%-ban csak árpamalátából kerül előállításra. A skót whiskyk kisebbik hányada tartozik a single maltba. A legjobb malátawhiskyk Skóciában, Japánban, Írországban készülnek.

Skóciában a leghíresebb whisky gyártók is készítenek Single Malt-ot, azaz házasítatlan whiskyt. Amikor azt látjuk, hogy Blended Malt, ott már kevert maláta whiskyvel van dolgunk.

A Single Barrel whiskyk az egyhordós whiskyk, melyek esetében az ital egyetlen hordóban érlelődött, nem keverték. Ezek drágábbak, mint a blended whiskyk, és sokszor magasabb minőségűek – bár ez nem aranyszabály.

Single Grain whisky

A Single Grain whisky magyarul gabonawhisky tisztán gabonából, egyetlen lepárlóüzemben, folyamatos lepárlással előállított whisky fajta.  Nem kizárólag malátázott árpából készül.

Általában maláta whiskyk keveréséhez használják, de az ínyencek single grain formájában is fogyasztják. A Piaolcsón kínálatában számos, kiváló minőségű Single Grain is helyet kapott a vásárlók örömére.

Blended

Blended whisky általában a Single Malt és Single Grain keveréke. A blendedeket fogyasztjuk általában bárokban, bulikban. A malt teszi bele főként az ízt és a grain a mennyiséget, de akár 40 féle whisky is házasodhat egy blendedben.

A blended whisky lehet blended malt, blended grain vagy blended Scotch is.

Blended Malt

A Blended Malt whisky két vagy több Single Malt keveréke. Lényegében kevert maláta whisky. Kizárólag árpamalátából előállított single malt whiskyk keverésével születik. A blended maltok kiváló minőségűek és széles ízskálán mozognak.

Pure Pot Still whiskey

A Pure Pot Still whiskey malátázott és malátázatlan árpa keverékből, réz lepárlóüsten készült ír whiskey. A Midleton gyárt még ilyen whiskeyt.

Különleges whisky

Egy különleges whisky bármilyen alkalomra kiváló ajándék, főleg, ha díszdobozos whiskyről van szó.

A whisky kortyolás teljessé teszi a baráti beszélgetéseket, de megkoronázhat egy ebéd vagy vacsora alkalmat is, sőt az igazi whisky szerelmesek alkalomadtán egy hosszú nap végén is megjutalmazzák magukat a toroksimogató érzéssel.

A különleges whiskyk drágábbak, mint a klasszikus whiskyk, de ezek a whiskyk ízjegyeikben kárpótolnak minket.

A Glenfarclas 15 éves Single Malt whisky Skócia egyik legfinomabb Single Malt whiskyje. Édesebb, gyümölcsös, sherrys ízvilág és karamella dominál benne. Jellegzetes és testes, malátás és tőzeges jegyekkel. A Glenfarclas Heritage egy másik különleges whisky ajánlataink között, ami édes, gyümölcsös mégis hihetetlen egyensúlyban van. Sherry, vanília, gyümölcs és diós jegyek imádnivaló harmóniával ajándékozzák meg az ízlelőbimbókat, könnyed ital, hölgyek kedvence is lehet!

A Chivas Regal 25 éves Blended whiskyje egy prémium whisky a whisky különlegességek között. A Chivas egyébként is luxus whiskynek számít. Elegáns megjelenés, főleg, ha díszdobozos a whisky, márpedig a Chivasnál mindig az! Ebben a 25 éves skót whiskyben a gyümölcsösség, karamell, dió és krémes csoki ízjegyek is helyet kaptak, nem véletlen, hogy a márka a brit királyi udvar nélkülözhetetlen party itala.

Olcsóbb ár fekvésű, mégis különleges whiskey a Jack Daniel’s Master Distiller No.3, mellyel a gyártó a 7 legkiválóbb keverő mestere előtt tiszteleg a sorszámozott, limitált szériával. Nemcsak egy finom Tennessee whiskey ez, már az orrunkat elbűvöli a kissé füstös és édeskés, erősen vaníliás, hordós, tölgyes aromákkal. Mazsolás, fahéjas, karamellás zamatok is felcsillannak az orrunkban fogyasztás előtt. Ízjegyeiben bársonyos, lágy, füstös, de közben a citrusok, karamell, vanília és fahéj is kiérződik. Sokszínű whisky ez, nem lesz elég belőle 1 ital!

Abszolút megfizethető árban ajánlunk egy másik különleges whiskeyt a Bushmillstől! Ez nem más, mint a Bushmill 10 éves Sherry Cask! A Bushmills a legnagyobb és legismertebb whiskey gyártók egyike, több, mint 400 éves múlttal rendelkezik Észak Írország legfelső részében. Mézes, diós, vaníliás, tölgyes ízvilág, felejthetetlen élménnyel.

Bővebben
Ár
Ár - slider
0505299
Márka
Válassz a gyártók közül
Márka
Származási ország
Válassz országot
Származási ország
Típus
Válassz típust
Típus
Érlelési idő (év)
Válassz érlelési időt
Érlelési idő (év)
Csomagolás
Válassz csomagolást
Csomagolás